Gigler Dóra
A Kőrösi Csoma Sándor Program ösztöndíjasa a 2016-17-es tanévben
Magyar- és drámatanárként tanítok immár tizenegy éve egy gimnáziumban, az ELTE-n szereztem doktori fokozatot, disszertációm címe A kortárs szemléletű irodalomtanítás lehetőségei . Tanári munkásságom mellett három verseskötetemet (Bog, Hideg bűnök, Minden kikötő) és négy regényemet (Belém az ujját, Majdnem Auschwitz, A hiányzó test, Szépen ölni) jegyzik a kortárs irodalomban. Munkásságomat külföldi ösztöndíjakkal és itthoni díjakkal is elismerték.
Folyamatosan keresem az új utakat, ember és ember közt kapcsolódási pontokat, legyen szó az élet bármely területéről. A tanításban a személyközpontú nevelést tartom eredményesnek. Diákjaimból és magamból kiindulva és a hagyományra, műveltségre építve igyekszem értéket közvetíteni, illetve aktívan segíteni, hogy közelebb kerüljünk önmagunkhoz. Fontosnak tartom a múltat, a gyökereket, hiszen ezek az alapok, de a jövőbe tekintve az ezekből fakadó lehetőségeket, utakat is nyitottan fogadom.
Családom Kárpátaljáról származik, jelenleg számos rokonom Európa különböző országában él, így személyesen érintenek azok a kérdések, amiket külföldön élő magyarként és magyarországi szülőként, testvérként tapasztalhatunk. Mélyen foglalkoztat az identitás kérdése, mert hiszek abban, hogy az önmagunkkal való szembenézés az egymáshoz való kapcsolódás, a közösségalkotás szerves része.
Izgalmas kihívásként élem meg az egyén és a közösség közötti egyensúly megtalálását és megteremtését. Az Emberbe vetett bizalom egy minden nap, minden pillanatban meghozott döntés. Corkban is törekedni fogok arra, hogy mindezt hittel gyakoroljam.